Церковний календар

Страсний тиждень 2025: духовне значення кожного дня

Що таке Страсний тиждень?

Страсний тиждень, або Велика седмиця, є найважливішим і найсвятішим тижнем у християнському літургійному році. Цей тиждень перед Великоднем вшановує остаточні дні земного життя, страсті (муки) і розп’яття Ісуса Христа. Кожен день седмиці має глибоке духовне значення і особливі богослужіння.

Страсна Неділя (Квітна, Вербна)

Страсний тиждень починається зі Страсної Неділі, яка також називається Квітною, або Вербною. У цей день згадується урочистий вхід Христа до Єрусалиму на осляті, коли люди вітали Його вітками пальми (у нас використовуються вербові гілки). Цей день символізує визнання Ісуса як Месії і очікування на Його воцаріння. Однак Його царство не від світу цього.

Веселися, земле, шалено раді будь, дочко Сіону; ось іде до тебе Цар твій на осляті, на молодому віслюку (Зах. 9:9).

Великий Понеділок

У Великий Понеділок згадується прокляття Ісусом безплідної смоківниці (Мт. 21:18-22). Це слугує нагадуванням про необхідність духовної плодовитості і постійного духовного зростання. Християнин повинен постійно залишатися на шляху до спасіння, а не бути безплідним.

Великий Вівторок

У Великий Вівторок увага звертається на притчі Христа, зокрема притчу про безплідну смоківницю (Лк. 13:6-9) і десять дів (Мт. 25:1-13). Вони нагадують нам про потребу бути готовими до зустрічі з Господом і не втрачати духовну пильність.

Велика Середа

У цей день згадується гріховна жінка, яка помазала голову Ісуса дорогоцінним миром (Мт. 26:6-13). Її поведінка символізує покаяння, віру та любов до Спасителя. У цей день також згадується зрада Юди Іскаріота, який домовився з первосвящениками про видачу Христа.

Страсний Четвер (Великий Четвер)

Страсний Четвер особливо вшановує Таїнство Євхаристії, встановлене на Тайній Вечері. На цій вечері Христос встановив Новий Завіт, розділивши останню трапезу зі Своїми учнями і запровадивши обряд Причастя хлібом і вином.

Ісус узяв хліб, поблагословив, поламав і давав учням, і сказав: Приймайте і споживайте: це є моє тіло… узяв чашу, повелів за неї приносити хвалу Богові і вручив їм, кажучи: Споживайте з неї всі (Мт. 26:26-28).

Після Вечері Ісус вийшов до Гефсиманського саду, де молився в тривозі та був виданий Юдою арештантам.

Велика П’ятниця

Велика П’ятниця – день смерті Христа на хресті. У цей день вшановуються безмежні страждання і муки, які переніс Син Божий задля спасіння людства. Спогади про знущання, тортури, суд, розп’яття і смерть Христа викликають глибокий сум, проте водночас і безмежну подяку за безцінний дар спасіння.

Христос же, коли прийшов як Первосвященик майбутніх благ, то через більший і досконаліший намет… коли вічну відкупу знайшов, увійшов оцим разом у святеє, і вічне визволення здобув (Євр. 9:11-12).

Велика П’ятниця є днем суворого посту, молитви і розважання над муками Христа.

Велика Субота (Свята і Благодатна)

Велика Субота була днем скорботи і сумного очікування учнів, які не розуміли, що станеться далі. Христос перебував у гробі, але вже в цей день душі померлих праведників отримали звістку про визволення від влади смерті.

Христос був принесений в жертву як наша Пасхальна жертва. Тож святкуймо свято не із старим квасом, ані не з квасом злоби та лукавства, а з опрісноками щирості й правди (1 Кор. 5:7-8).

Служби Великої Суботи проходять у скорботній атмосфері, але наприкінці її віруючі беруть із собою запалені свічки, що символізують наближення світла Воскресіння.

Пасха – Світле Христове Воскресіння

Після суму та жалоби Страсного тижня приходить радість Світлого Христового Воскресіння! Воно є кульмінацією всіх богослужінь і визнає перемогу Христа над смертю та гріхом. Це святкування подає християнам надію на вічне життя.

Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що у гробах, життя дарував (тропар Пасхи).

У Світлому Христовому Воскресінні міститься сенс усієї історії спасіння людства. Страсний тиждень готує віруючих до цієї радісної події, допомагаючи їм глибше пізнати істини віри, міць Божої любові та необхідність покаяння.

Висновок

Страсний тиждень, або Велика седмиця, є найважливішим періодом у християнській літургії. Кожний його день глибоко пов’язаний зі Страстями Христовими і несе важливі духовні істини для християн. Через урочисті богослужіння, піст і молитву віруючі готуються зустріти перемогу Воскресіння Христового. Тільки проходячи шлях покаяння і духовного очищення, християнин може повною мірою збагнути важливість жертви Христа та цінність дару спасіння.

Back to top button